Tel : 0344 221 26 20 Cep: 0 554 490 53 23

Sosyal Medyada Biz}

2. İLAÇLAMA DA %10 İNDİRİM !
Haşerelerden kurtulmak için ev, ofis veya apartman vb. türde yaşam alarınızı ilk ilaçlamadan en az 15-21 sonra 2. ilaçlama yaptırmanız gerekmektedir. Mevcut müşterimiz için 2. İlaçlama %10 indirim fırsatını kaçırmayın...
FIRSATI YAKALA

Akarlar İlaçlama

Akarlar İlaçlama

Akarlar küçük yapılı haşereler olup bazı türleri insanların ve hayvanların deri ve kanından beslenen bir parazittir. Akarların birçok türü de bitkiler üzerinde yaşarlar. Akarların vücut yapıları türüne göre değişkendir. İnsan üzerinde ve yaşam alanında bulunan akarların genellikle üzeri tüylü ve kıllıdırlar. Akarlar yapı olarak o kadar küçük yapılıdır ki gözle dahi görülmeyecek kadardır. Akarların vücutları ve yapıları oval olup bir beyzbol topuna benzer. İnsanlar üzerinde ve yaşam alanında bulunan akarlara mite denir. Bu akar çeşidi ile daha sonra mite paraziti olarak ayrıca ilgileneceğiz. Akarların bünyesi çok güçlüdür her türlü pis ve tozlu ortamda yaşarlar. Akarlar sıcaklık veya soğukluk gibi sıkıntıları olmadığı gibi nemden de etkilenmezler. Akarlar türleri itibariyle oldukça fazladır.

Bitkiler üzerinden beslenen akarlar bitkilerin yapraklarını ve bitkilerin meyvelerinden tüketirler. Bitkiler yaprağı üzerinde ağ oluştururlar. Bitki akarları çok çabuk üreyen haşerelerdir. Ve her üremede çok sayıda çoğalırlar. Akarlar bitki yaprakları üstüne, bitki kovuklarına ve bitkinin kabukları arasına girerek yumurta bırakır. Akar yumurtaları ilk olarak çok şeffaf renktedir bu yumurtalar daha sonra açılmaya yakın sarı renge bürünür. Bir akar paraziti yılda 10 defa döl verebilir. Akarlar her yavrulama döneminde 100’ün üzerinde yumurta bırakır. Akarların yumurtaları yaklaşık olarak 1 hafta içinde larvalaşır ve yumurtadan larvalar çıkarlar.

Ağaçlar ve bitkiler üzerinde bulunan akarların renkleri ve yapıları farklıdır.
Akdikenler üzerindeki akarlar yumurtaya benzer ve kırmızıdır.
İki noktalı kırmızı akarlar ise yeşilimsi, sarı, sarımtırak, kahverengi olabilirler.
Meyve akarları ise kırmızı, kahverengi ve yeşil renklerinde olabildikleri gibi karışık renklerde de olabilirler
Yassı akarlar ise koyu kırmızı veya kahverengimsi olurlar.
Akarlar meyve ağaçlarının yaprak ve meyvelerine zarar verirler. Bu akarlar meyve ve bitkilerin öz suyunu içerek meyvelerin bozulmasına ve yaprakların kuruyup dökülmesine neden olurlar.
Çiftçiler için hiç istenmeyen bir haşere olup çok sıkıntı veren böceklerdir.
Özellikle elma, şeftali, vişne, armut, kiraz, erik , ayva, kayısı, domates, salatalık, üzüm asması olmak üzere bir çok meyvede görülebilir. Akarlar bitkilerde en çok taze aksanlar üzerinde daha çok bulunurlar.

akar akar ilaçlama akar

AKARLAR İLE MÜCADELE

Akarlar ile mücadele çok yönlüdür ve bilgi isteyen bir iştir. Akarlar ile mücadele ederken mutlaka ilaçlama şirketlerinden bilgi alınız. Bitkilerde bulunan akarlar ile mücadelede 2 yöntem kullanılır.

1- DOĞAL YÖNTEMLERLE YAPILAN MÜCADELE

Akarlar ile mücadelede kullanılan 1. yol biyolojik yöntemler ile yapılan mücadeledir. Bu akarları yiyerek beslenen bazı böcekleri üretip bu akarların yoğun görüldüğü bölgeye bırakmakla olur.

2- KİMYASAL YOLLARLA YAPILAN İLAÇLAMA VE AKAR MÜCADELESİ

Bu durumda akarlar ile yapılan ilaçlamada mutlaka ilaçlama şirketlerinden bilgi alın ve ilaçlama firmaları ile çalışın.
Akarlar için ilaç alıp kullanmak yeterli değil dışarıda satılan ilaçların birçok çeşidi var. Bu bakımdan hangi haşere için hangi ilaçların kullanılacağı hakkında mutlaka ziraat mühendislerinden bilgi alın. Akarlar için kullanılan ilaçlama sıvı püskürtme veya sıvı boyama yöntemi olmalı.

AKARLAR İLE İLGİLİ SORULAR

1- AKARLAR NE İLE BESLENİR?

Akarlar bitkiler üzerinde bitki yaprakları ve bitki meyvelerinin öz suyunu emerek beslenir.

2- AKARLAR İNSANA NE ZARARLARI VARDIR?

Akarlar insanlara zararları çeşidine bağlı olarak değişir. Akarların evde bulunanları(mite) insana hastalık bulaştırması bakımdan zarar verdiği gibi bitkiler üzerinde yaşayan akarlarda insanın besinlerine zarar verir ve bitki ve sebzelerin kurumasına da sebep olurlar.

3- AKARLAR NASIL HAYVANLARDIR?

Akarlar gözle zor görülen çok küçük yapılı ve 4 ayağı olan hayvanlardır.

2.512 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN